signs

دلنوشته ها

المپیک و تماشاگران تلویزیون ایران
نویسنده : mohammadreza fahmizee - ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٥/٢۸
 

گزارش صدای آلمان از المپیک و تماشاگران ایرانی

 

http://www.dw-world.de/dw/article/0,2144,3564512,00.html


 
 
رضازاده
نویسنده : mohammadreza fahmizee - ساعت ۳:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱۳
 

پرسشهای بی پاسخ نرفتن رضا زاده به المپیک

 

این روزها مهمترین خبر جامعه ورزشی کشورمان موضوع نرفتن رضا زاده به المپیک پکن است که دلیل ان  اعلام خطر پزشکان در خصوص سلامتی او عنوان شده است اما برخی پرسشهایی که در این میان وجود دارد قضیه را تا حدودی مبهم می کند از جمله:

1_قهرمانی در این سطح که برای اولین بار در تاریخ ورزش کشورمان در دو المپیک برای ما نشان طلا به ارمغان آورده  و تمام رکوردهای دنیا را نیز شکسته است چطور ممکن است به قول خودش تازه از دی ماه پارسال بفهمد قند خونش خیلی بالاست؟!!(گفتگو با خبر ورزشی 8/5/87)

2_آیا قاعدتاً قهرمانی در این سطح نباید بطور مرتب تحت آزمایشهای پزشکی باشد؟ اگر اینگونه  بوده است آیا در تمام این سالها سلامتی او مشکلی نداشته و قند خونش از حدود 7 ماه پیش به یکباره  بالا رفته است؟

3_آیا قهرمانی در این سطح نباید بطور مرتب و دائم زیر نظر یک متخصص تغذیه باشد تا علاوه بر تقویت جسمانی او با روشهای درست،علمی وقانونی جلوی بیماریها ویا مشکلات جسمی احتمالی آینده گرفته شود؟

4_دو سال پیش،رضازاده چند بار در مصاحبه هایش نسبت به عدم پرداخت پاداشهای قهرمانی معترض بود اما همان زمان علی مرادی (رئیس وقت فدراسیون)در پاسخ ، مطالبی را در خصوص حقوق و پاداش‌های دریافتی اواعلام کرد. چندی پس از این صحبت‌ها ماجرای معروف دوپینگ 9 نفر رخ داد و علی مرادی هم از سمت خود برکنار شد.

5_در جریان آن ماجرای دو پینگ تنها کسانی که محروم نشدند او و اصغر ابراهیمی بودند.رضازاده در همان مصاحبه خبر ورزشی دراین باره  می گوید:"چون وزن من و اصغر ابراهیمی  بالا بود بقیه جوان بودند و از ایوانف می خواستند با بالا بردن وزنشان به شرایط برسند.متأسفانه پودرها و مکمل‌هایی که استفاده کرد(ایوانف) تقلبی بود وقاطی داشت." آیا پودرها و مکمل‌هایی که در ورزش استفاده می‌شود فقط برای افزایش وزن است یا برای تقویت هم به کار می رود؟ به‌علاوه بیشتر ورزشکاران معمولاً مشکل اضافه وزن دارند و دنبال راه‌های کاهش وزن هستند نه بر عکس. اما او در بخش دیگری از همین مصاحبه می گوید: "ایوانف کمک مربی تیم ملی بلغارستان در المپیک سئول بود در آن تیم دوپینگی  بیرون آمده بود و می دانست اگر یک‌بار دیگر این اتفاق بیفتد تا آخر عمر محروم می شود پس حواسش جمع بود." ضمناً همسر ایوانف هم دکتر دارو ساز بود.

6_ این پرسش برای بسیاری از علاقمندان ورزش وجود دارد که چرا علی مرادی به‌عنوان کسی که در زمان رضا زاده  سالها رئیس فدراسیون وزنه برداری بوده تاکنون در این زمینه اظهار نظری نکرده است.

7_علی طاهری سخنگوی ستاد مبارزه با دوپینگ در گفتگو با شماره 57 هفته نامه شهروند امروز در پاسخ به این پرسش که:" شلیعه درباره دوپینگ رضازاده زیاد است آیا واقعاً امکانش هست که او در این مدت از داروهای غیر مجاز استفاده کرده باشد؟" می گوید:"ترجیح می دهم که در این موضوع وارد نشوم و حرفی نزنم."

۸ـدر صفحه 30 شماره 180 هفته نامه "سلامت" ازقول دکترمهرشاد پور سعید اصفهانی سرپرست کمیته درمان فدراسیون پزشکی ورزشی ومسئول معاینات ورزشکاران المپیکی آمده است:"ورزش وزنه برداری نه تنها موجب بروز بیماری دیابت،فشارخون ومشکلات قلبی عروقی نمی شود بلکه به لحاظ داشتن تحرک وقدرتی بودن این ورزش به نوعی ورزشکاررا ازمواجهه با این بیماریها مصون می کند....ورزشکاری که باچنین بیماریهایی مواجه می شود،می تواند تحت درمان قرار گرفته و هم زمان به مسابقه و انجام حرکات ورزشی نیز بپردازد.داشتن بیماریهای یاد شده محدودیتی برای ورزشکار ایجاد نمی کند مگر اینکه عوامل دیگری نیز سلامت وی را تهدید کند."