signs

دلنوشته ها

کرحتی عمومی
نویسنده : mohammadreza fahmizee - ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۸/٢۸
 

کرختی عمومی

امروز که از سر کار به خانه برمی گشتم 5،6 تا نوجوان دبیرستانی با شوخی ها و خنده هاشون اتوبوسو رو سرشون گذاشته بودند اما هیچکس بهشون هیچی نمی گفت با اینکه خیلی ها زیر چشمی می دیدم که ناراحت بودند و زیر لب هم پچ پچ می کردند یا شاید هم فحش می دادند ولی همه سکوت و تحمل بدون هیچ اعتراضی حتی کوچک در تمام طول مسیری که تو بارون طولانی تر هم شده بود.به این فکر می کردم که چرا؟ جرئت اعتراض نداشتند یا منتظر بودند یکی دیگه این کارو انجام بده؟


 
 
گنج بی رنج
نویسنده : mohammadreza fahmizee - ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۸/٢٥
 

گنج بی رنج

آن کس که به کف جام دارد  سلطانی جام مدام دارد

این  بیت زیبای حضرت حافظ را ،شوربختانه شاید بتوان بهترین تعریف جامعه شناسانه از روحیات و فرهنگ ما ایرانی ها دانست ،اگر "جام" را در این بیت نمادی از همان "چراغ جادوی" افسانه ای دانست که همه ما به نوعی آرزوی آن را داریم.یعنی زندگی در شرایطی رویایی بدون کمترین زحمت.

این در حالی است که ما نمونه های زیادی از اشاره به اهمیت کار و تلاش در فرهنگمان داریم از جمله: "نابرده رنج گنج میسر نمی شود" ، "برو کار می کن مگو چیست کار" ، "کار جوهر مرد است" و....

اگر ضرب المثل ها را عصاره فرهنگ هر ملتی بدانیم  (که هست)  پس چرا کار و تلاش در اینقدر نزد ما بی ارزش است؟ و این فقط مربوط به آرزوها و رویاهایمان نمی شود بلکه در زندگی روزمره مان هم نمونه های این طرز فکر را در رفتارهایمان می بینیم.

آمار بالای دزدی ها و کلاهبرداری هایی که با آرزوی یک شیه ره صد ساله رفتن است ، رواج شدید دلالی (در شاخه های گوناگون) و...تاییدی بر این معناست.اما چرا کار ارزش نیست؟ چرا همه می خواهند با کمترین زحمت،بیشترین دستاورد را داشته باشند؟


 
 
سقوط یا تحول؟
نویسنده : mohammadreza fahmizee - ساعت ۱:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۸/۱۸
 

سقوط یا تحول؟

کم حوصله شدم،تازه نیست،مدتیه.دیگه مثل سابق انرژی و حوصله حرف زدن را ندارم.هر چی ام می گذره بیشتر میشه این احساس،یعنی بیشتر و بیشتر تو خودم و غار تنهایی ام فرو میرم. نمی دونم چرا؟ شاید اقتضای سن باشه و گذر از مرز 40 سالگی(بلوغ دوم) شایدم چیزی دیگر.نمیدانم


 
 
بخاطر دلم
نویسنده : mohammadreza fahmizee - ساعت ٩:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۸/٩
 

زنده باد پرسپولیس

باز هم خواب مظلومی تعبیر نشد به افتخار همه پرسپولیسی ها