signs

دلنوشته ها

عید نوروز
نویسنده : mohammadreza fahmizee - ساعت ٤:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱٢/٢۳
 

نوروز مبارک

در یکی از صحنه های فیلم"سکس و فلسفه" محسن مخملباف،استاد ادبیات قهرمان داستان به اومی گوید:"لحظات اسمشون وقته ماهیتشون عمره." مشابه این جمله را ما در فرهنگ خودمان زیاد داریم.از جمله ضرب المثلهایی چون:وقت طلاست. یا احادیثی نظیر:ز گهواره تا گور دانش بجوی که نشاندهنده اهمیت عمر و کیفیت زندگی در فرهنگ ما ایرانیهاست.اما واقعاً هرکدام از ما در عمل(نه به زبان)چقدر برای چگونه زیستن اهمیت قائلیم؟

امروز که به روزهای پایانی سال رسیده ایم هیچ فکر کردیم در سال کهنه غیر از زندگی روزمره (خوردن،خوابیدن،سرکار رفتن،با تلفن حرف زدن،تلویزیون دیدن،مهمانی رفتن،روزنامه خواندن و...)چه کرده ایم که ارزش عمری را که گذشت داشته باشد؟هیچ فکر کردیم اگر امروز از دنیا برویم حتی به اندازه یک ساعت پس از آن رفتنبه زیر خاک هم در خاطر دیگران خواهیم ماند یا نه؟اصلاً هیچ هدفی را برای سال بعدمان تعیین کرده ایم؟نه.چرا؟چون"هدف" و "برنامه" دو واژه ای اند که سده هاست در زندگی ما ایرانیها گم شده اند و آنچه از فزهنگمان ناخودآگاهانه مبنای زندگی ما قرار می گیرد"چو فردا شود فکر فردا کنیم" است نه"وقت طلاست".

گذشتنن عمر دست ما نیست اما چگونه گذشتن آن،چرا.ما می توانیم جوری زندگی کنیم که وقتی گرد پیری بر سرو صورتمان نشست حسرت عمر از دست رفته را نخوریم.

پی نوشت:تا چند روز دیگر نوروز باستانی این کهنسالترین آیین ملی دنیا از راه می رسد یکی از زیباترین و خاطره انگیزترین ترانه های متناسب با این روزها:"بوی عیدی،بوی توپ،بوی کاغذ رنگی،بوی یاس جانماز ترمه مادر بزرگ" شادروان فرهاد است.فاتحه ای در این آستانه سال جدید نثار روح پاکش کنیم.نوروز بر همه ایرانیان مبارک باد