امیر کبیر

نوادگان سرشناس  قاتل امیرکبیر

چند ماه  پیش در ضمیمه روزانه روزنامه اعتماد مطلبی را درباره امیرکبیر به مناسبت سالگرد قتل او (جمعه21 دی 1230 برابر 10 ژانویه 1852 و17 ربیع الاول 1268) دیدم که حاوی نکات جالبی بود از جمله:

1_محمد حسن خان اعتماد السلطنه وزیر انطباعات ناصر الدین شاه فرزند حاج علی خان فراشباشی حاجب الدوله(قاتل امیر کبیر) بود.

2_حسن مقدم(علی نوروز) نویسنده نمایشنامه مشهور"جعفر خان از فرنگ برگشته" فرزند تقی خان احنساب الملک فرزند عبدالعلی ادیب الممالک فرزند حاج علی خان فراشباشی بوده است.

3_مهندس محسن مقدم(برادر حسن مقدم)استاد معماری دانشگاه تهران و طراح آرم دانشگاه تهران همواره خود را محسن مقدم معرفی می کرد( در حالیکه در اصل محسن مقدم مراغه ای بود) چون حاج علی خان،جد او "مقدم مراغه ای" بود.

/ 23 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پیمان

سلام محمد رضای عزیز مطلبی رو که درمورد نوادگان قاتل امیر کبیر در وبلاگت دیدم برام خیلی جالب بود از این نظر که نخبه کشی در جامعه ما موفقیت نسل آینده نخبه کشان رو فراهم میکنه وجالبتر اینه که در این مورد خاص نوادگان مذکور جزو چهره های شاخص فرهنگی جامعه ما میشن در صورتی که بیشترین لطمه به فرهنگ ما توسط اجداد همینها صورت گرفته اما شاعر میگه <گیرم پدر تو بود فاضل از فضل پدر تو را چه حاصل>بنظرم عکس مفهوم این بیت در این مورد هم میتونه مصداق داشته باشه به هر جهت نوادگان حاج علی خان فرشباشی منشا خدمات فرهنگی هم بودن فارغ از اینکه به چه کسی منتسب میشن.

علی مرادی

سلام استاد. خوب هستید.به روزم. افتخار بدید سری هم به ما بزنید. ارادتمند.

سایه اهورا

سلام و درود دوست عزیز. بابت میل بسار زیبایت تشکر و بسیار تشکر واقعا زیبا بود .تازه میشه فهمید که تمام این لحظات چقدر باشکوه هستند برای زندگی. من برای اینکه در دانشگاهی درس بخوانم که بتوانم در آن حرف بزنم هر کاری میکنم من می خواهم درس بخوانم تا بتوانم و یاد بگیرم که حرف بزنم و از حقم دفاع کنم حق دادنی نیست گرفتنی است برای گرفتن حقم باید آزاد باشم در سخن گفتن و انتقاد کردن.نباید وقتی که حرف میزنم بترسم از اینکه قرار است بلافاصله مرا دانشجوی ستاره دار کنند.من نباید از ژنرال شدن بترسم که اگر من دانشجو بترسم وای به حال مردم کشورمان.مگر نه این است که آقای خمینی گفتند دانشگاه مبدا تحولات است. پس تا 22 خرداد و رای سبز میر حسین موسوی. هرچند که مسلما با آمدن او ایران به یکباره گلستان نمی شود و البته نباید چنین انتظاری هم داشت ولی اگر رسیدن به قله ممکن نیست می توان خود را به آن نزدیک کرد. دست من و تو باید این پرده ها رو پاره کنه کی می تونه جز من و تو درد ما رو چاره کنه....

پیمان

lسلام محمد رضا جان وبلاگ من متولد شد خوشحالم میکنی اگر نظر بدی.ممنون

پیمان

راستی محمد رضا بی اجازت بهت لینک دادم ببخش اگه خواستی بگو پاکش کنم ولی تو اگه دوست داشتی لینکم کن.عزیزی

نسا

سلام به روزم یه سری هم به ما بزنید.

فروغ

سلام دوست خوب و عزیز م[گل][لبخند] پ[گل]اینده باشی

حمید

چرا ناسیونالیسم؟ به هر حال موفق باشیم. به نام انسان

داود

سلام استاد..امید وارم خوب باشید. یادش به خیر میبد لطفا افتخار بدهید و سری هم به وبلاگ من بزنید. بسیار ممنون هستم