انتخابات

درس قانون در سیما

 

در طی 172 سالی که از انتشار کاغذ اخبار بعنوان اولین نشریه ایرانی می گذرد تا امروز مطبوعات ایران در چند مقطع زمانی از آزادی کامل و بدون هیچ محدودیتی برخوردار شدند از جمله:پیروزی مشرو طیت،شهریور 1320،سی ام تیر 1331 و...و در تمام این دوره ها هم از این آزادی به شکل افراطی سو ء استفاده کردند.مثلاً:در زمان مشروطیت محمدرضا مساوات مدیر نشریه مساوات در مطلبی توهینی ناموسی و غیر اخلاقی به مادرمحمد علی شاه کرد.نمونه این گونه موارد زیاد است.چنین رفتاری به یک خصوصیت قدیمی فرهنگی ما ایرانیها برمی گردد که کفه احساس در وجودمان قویتر از خرد و منطق است در نتیجه غالباً شخصیت افراط و تفریطی داریم.

امسال برای اولین بار در تاریخ 30 ساله پس از انقلاب نامزدهای ریاست جمهوری بصورت رودررو با هم مناظره کردند که این خصوصیت را به عینه در آنها شاهد بودیم چون بجای اینکه به معرفی برنامه های خود و نقد برنامه های طرف مقابل بپردازند به تخریب همدیگر پرداختند و پرده ها را بالا زدند.این چیزی است که هم خلاف شرع و قانون و هم خلاف قاعده مناظره های اینچنینی در تمام دنیاست.معیار مردم برای انتخاب رئیس جمهور باید یرنامه های او باشد یا این گونه پرده  دریها؟یاد آن حدیث معروف افتادم که می گوید مردم به ملوک خود اقتدا می کنند.وقتی کسانی که قرار است کشور را اداره کنند این گونه با هم رفتار کنند دیگر چگونه می توان از آن جامعه انتظار پایبندی به قانون را داشت؟ودر جامعه ای که قانون جایگاه و حرمتی نداشته باشد چگونه می توان انتظار پیشرفت و توسعه را داشت؟

/ 16 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خادمی

سلام استاد و این جای تاسف داره[ناراحت]

آرزو رضایی

من حس می‌کنم ، موقعیت بسیار بدی است .

محسن

سلام استاد. خسته نباشید . بحث قاتل امیر کبیر خیلی برام جالب بود . روز های شادی داشته باشید .

علی مرادی

استاد به روزم. سری به وبلاگم بزنید.ممنون

شب نوشته ها

سلام . کجایید آقای فهمیزی . چرا اینقدر کم می نویسید .

حمید

بعد از خوندن پام هانیه چند نکته به ذهنم رسید : 1_ جالبه که توی حالت خواب وبیداری میتونه تشخیص بده که برنامه عالیه یا نه ؟ 2_ جالب اینکه ماهیت آدمهارو هم میتونه توی همون حالت تشخیص بده !!! 3_ انشا’ا... که بتونه لیاقت آدمهارو هم توی همون حالت تشخیص بده !!! 4_ آیا شما فکر میکنید که توی حالت خواب وبیداری تونسته نتیجه انتخابات رو هم حدس بزنه ؟

نسیم

سلام استاد چرا به روز نمی کنید ؟ [گل][گل]

هانیه

سلام جناب فهمیزی و اقا حمید من وقتی برای خوندن مطلب جناب فهمیزی نداشتم بعدش هم من منظورم شور و شوق انتخابات بود که مردم چقدر باشور شوق تو خیابون می اومدن وبرای نماینده محبوبشون شعار می دادن کاش همون موقعها بود وانقدر خون و خون ریزی نمی شد

حمید

هانیه خانم سلام , من هم با نظر شما موافقم . این شور و شوق انتخاباتی در هیچ دوره ای سابقه نداشته ولی کاش با سعه صدر بیشتر این شور وشوق را در کام مردم تلخ نمیکردیم .بد نیست سری هم به وبلاگ من به آدرس :modir48.blogfa.com بزنيد