بنی آدم اعضای یک پیکرند

بنی آدم اعضای یک پیکرند                                              که در آفرینش ز یک گوهرند

 چو عضوی به درد آورد روزگار                                           دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی غمی                                         نشاید که نامت نهند آدمی

 این شعر اگر نگوییم معروفترین قطعاً یکی از معروفترین اشعار تاریخ ادبیات کشورمان است که کمتر ایرانی وجود دارد که آن را نشنیده باشد.انتخاب این شعر برای سردر ساختمان سازمان ملل در نیویورک نشاندهنده بزرگی مفهوم والای انسانی موجود درآن است.

 بیش از 2 هفته از زلزله ویرانگر و دهشتناک چین می گذرد و تا کنون(که هنوز عملیات امداد و نجات ادامه دارد) بیش از 60 هزار انسان بیگناه جان خود را از دست داده و بیش از 24 هزار تن نیز ناپدید شده اند.

وقتی5سال پیش ایران با زلزله هولناکی در بم روبرو شد به فاصله کوتاهی سیلی از انواع و اقسام کمکهای مختلف از سوی بسیاری از کشورهای دنیا به سوی میهنمان سرازیر شد و واقعاْ مردم دنیا با این اقدامشان رنده بودن پیام جهانی سعدی علیه الرحمه را پس از قرنها به اثبات رساندند.

 با توجه به این امر پیشنهاد می کنم ما روزنامه نگاران در سراسر ایران هرکدام مبلغی را بصورت همت عالی و با توجه به توانایی و علاقه شخصی در حسابی بانکی واریز نماییم.این حساب می تواند از سوی دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد درایران ویژه همین کار افتتاح شود تا به نوعی باعث افزایش اعتبار بین المللی این اقدام انسانی نیز شود. ضمن اینکه بازتاب رسانه ای این عمل هم می تواند به مرور باعث پیوستن بسیاری دیگر از مردم کشورمان به این اقدام انسانی شود.

/ 45 نظر / 183 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شهيدهpm

از اين شعر خوشم مياد: هر روز دلم در غم تو زارتر است وز من دل بيرحم تو بيزارتر است بگذاشتيم غم تو نگذاشت مرا حقا كه غمت از تو وفا دارتر است. منتظر پيغام بعديت هستم.

سحر

دلم هوای نوشتن کرده بود امروز، باد و بارانی بود اندرون دلم... و صدای چند کلاغ... و جیرجیرک کاغذ و قلمی... و کرور کرور دل برای نوشتن... چه کنم، چاره چیست؟؟؟ به روزم دوست داشتی یه سر بیا قدومت همیشه بر سر چشمان ما جای دارد مهربان...[گل][گل][گل]

مسعود رمضانپور

با درود درباره ي اين بيت سعدي به نشاني بالا توجه فرماييد كه نظر دكترمحمّدجواد شريعت استاد زبان و ادبيات فارسي و از برجستگان پژوهش ادبي، حافظ شناس و دستور نويس برجسته ي كشور است و بنده خود از ايشان پرسيده ام.

مهدی

همینو بگم فقط خیلی خوبه

دلم از این آدما گرفته

همه ما آدما منتظریم اتفاقی بیفتد بعد یکی به دنبال ثواب یکی به دنبال ریا یکی به دنبال اسم و رسم و.......برای کمک میدویم هیچکس پی نبرد به اینکه بنی آدم اعضای یک پیکرند برای نجات خودش به دیگری کمک کنه وقتی که زنده بود کمک میخواست صدایش را نشنیدیم حالا که مرده روی قبرش تاج گل میگذاریم ای وای براین دارفنا خستگی مان رفتن دلبستگی مان

حمیدرضا خاتمی

لطفا در مورد اینکه شعر سعدی سردر سازمان ملل نوشته شده است اگر عکسی یا مستندات دیگری وجود دارد برایم ارسال یا سایت مورد نظر را معرفی نمائید. متشکرم

عالی.مرسی

سارا

[لبخند][ابرو][لبخند]

تنذرذبرذطبذردذطدبو

بنی آدم اعضای یک پیکرند که در خریت ز هم برترند چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها ز خنده نماند قرار