زیارتگاه یا تفرجگاه

زیارتگاه یا تفرجگاه؟!

 

 

چندی پیش سعادتی دست داد تا برای زیارت امام رضا(ع) به مشهد مقدس برویم و شوربختانه شبهاحدود ساعت 1 و 2  شاهد صحنه های تأسف انگیزی بودیم.در صحن های گوناگون فرش پهن شده و غیر از تعداد اندکی که مشغول عبادت بودند بقیه انگار برای پیک نیک به یک تفرجگاه آمده بودند.

در گوشه ای عده ای از زنها با هم درد دل و غیبت می کردند.بچه ها دنبال هم می دویدند و بازی می کردند.در گوشه دیگری مردی سرش را روی پای زنش گذاشته و خوابیده بود و جای دیگری هم عده ای جوان دورهم جمع شده پفک خوران با صدای بلند در حال بگو بخند بودند.اما نکته جالب قضیه این بود که عده ای هم در تمام صحن ها اگر خانمی تنها اندکی از موی سرش بیرون بود یا زن و شوهری برای گم نشدن دست همدیگر را گرفته بودند فوری به آنها تذکر می دادند .

واقعاً گناه کدام است؟ بیرون ماندن نا آگاهانه چند تار موی یک خانم یا نگاه کردن آگاهانه یک مرد در چنین مکان مقدسی به صورت زن و دختر مردم و تبدیل کردن حرم امام هشتم شیعیان به مکانی برای غیبت و بازی بچه ها و استراحت و تفریح؟!

/ 53 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
راستین

درود استاد از دیدار امروز با شما بسیار خوشحال شدم شاد باشید و خرم

نوید کوروش

با درود فراوان: مطالب جالب و خواندنی داری.راستی همون مسئله ی ساینز(وبت)رو درست کردم.

نوید کوروش

راستی ببخشیدا!!!ولی اگه میشه اسم لینکم رو بذار"تاریخ باشکوه ایران زمین".چون اسم وبلاگم همینه.ممنون از نظراتت.

نوید کوروش

اگر در جایی مانند ایران موضوعی پیش آید آنقدر در آن افراط و تفریط می کنند که دیگر آن چیز را از بین می برند.مانند این مسئله و آیا اصلا دید کلی این است که دیگر اسلام آن معنویتش را در ایران از دست داده است.و این موضوعی بسیار ناخوشایند است.حجاب یک مسئله ی دلبخواهی است نه زوری ولی کی گوش می ده به این حرفا.

علی مرادی

سلام استاد. برای اولین بار در طول دوران وبلاگ نویسی یک بازی بلاگی را تجربه کردم.خوشحال می شم شما هم از مطلبم دیدن کنید. با احترام

نوید کوروش

7آبان را به همه ی کوروش دوستان و ایرانیان آریایی تبریک می گویم و به تو هم تبریک می گویم.موفق باشی[گل]

پارس بانو

سلام کجایین آقای فهمیزی خیلی وقته ننوشتین حالتون خوبه؟

زنبور دار

راستش محمد رضا جان هیچکدامش گناه نیست امام رضا اونقدر مهربونه که نگو یه بابای مهربون و فداکار رو در نظر بگیر که وقتی میاد خونه در عین حال که خیلی خسته هست بچه هاش مرتب از سرو کولش بالا میرن و ظاهرا اذیتش می کنن . مامانه می گه بچه ها بزارین بابا خستگیشو در کنه اینقدر اذیتش نکنین ولی واقعیتش اینه که اصلا خستگی بابا با دیدن خوشحالی بچه ها و آرامش و آسایش شون در می ره باباهه اصلا دوست داره دراز بکشه بچه ها تبدیلش کنن به یه چیزی شبیه کیسه بکس یا یه چهار پا که روش سوار شن و بابا هم راشون ببره ... محمد جان امام رضا از اون باباهه هم مهربون تره خوشش میاد که همه هر جور که راحتن باهاش حال کنن تو شاید ندونی که خوابیدن توی صحن و اون اطراف چقدر مزه می ده انگار توی دامن مادرت خوابیدی یه امنیت و یه آرامشی داره که هیچ کجا نظیرشو نمی بینی چرا باید با سخت گیری هامون مردمو از همین یه دونه امام رضا هم که براشون مونده زده کنیم ؟ باز هم می گم امام رضا مهربونتر و بزرگوارتر از اونی هست که بخواد از این رفتارای ما ناراحت بشه [خجالت][قلب] [لبخند][گل][ماچ][بغل][پلک]

پزشگ نیا

محبوب رضاست هر دل که ریشتر تر از کعبه صفای این حرم بیشتر است اینجاست طبیبی که ندارد نوبت هر دل که شکسته تر بود بیشتر است سلام استاد گرامی زیارت قبول خیلی خوشحال شدم از اینکه قسمتتون شد رفتید به آن حرم با صفا یاد ما بودید که چون من هر وقت مشرف می شم شما را بسیار یاد می کنم .