مرگ

مرگ

تا همین چند ماه پیش اصلاً به مرگ فکر نمی کردم چون خیلی از آن می ترسیدم اما از پس از فوت مادرم خیلی به آن می اندیشم(گرچه هنوز هم ازش می ترسم اما نه به اندازه سابق)بنحویکه تقریباً روزی نیست که به آن فکر نکنم.در این مدت کتابهای زیادی هم در همین زمینه و جهان پس از مرگ خوانده ام و پرسشهای زیادی برایم بوجود آمده  که شدیداً ذهنم را به خود مشغول کرده است از جمله اینکه:

گاهی که در خیابان زن زیبایی را که آرایش و لباس تحریک کننده ای هم دارد می بینم با خودم فکر می کنم اگر الآن من مرده و روح بودم این زن را چگونه می دیدم؟آیا اصلاً در نظرم جلوه ای داشت؟یا سایر لذتهای زمینی همچون:پول،تفریحات گوناگون در هر زمینه ای،قدرت و...در نظرم چه جلوه ای داشت؟و تمام اینها در مقایسه با لذتهای بهشتی(یا حتی لذتهای عالم برزخ)چه جایگاهی دارد؟آیا این مقایسه اصلاً درست است و قیاس فیل و فنجان نیست؟می گویند:"آنچه نپاید دلبستگی را نشاید."یعنی به نظر من عالم برزخ دست کم از زمان فوت حضرت آدم و حوا آغاز شده است و هنوز پس از هزاران سال تمام نشده و تا روز قیامت هم که معلوم نیست کی باشد ادامه خواهد داشت در صورتیکه عمر زمینی در این دوره و زمانه حدود 60،70 سال است پس اگر به آن دنیا و بهشت و جهنم ایمان داشته باشیم آیا می ارزد لذت بی پایان اخروی را فدای لذت کوتاه و گذرای این دنیا بکنیم؟اگر این حرف درست باشد(که منطقاً باید درست باشد)آیا عقل نمی گوید که هرچه بیشتر دست از این زندگی کوتاه دنیوی بشوییم و به فکر جهان بی پایان آخرت باشیم به صرفه تر است؟از سوی دیگر تعریف گناه چیست؟آیا عمل به تنهایی (بدون داشتن نیت بد)می تواند گناه باشد؟مثلاً اگر  بدون هیچ نیت و احساس شهوانی با زنی دست بدهی یا با خانمی از بستگانت روبوسی کنی گناه کردی؟و یا برعکس اگر نیت بدی داشته باشی اما نتوانی آن را عملی کنی مرتکب گناه شده ای؟گروهی ممکن است این هر دو را گناه بدانند و گروهی دیگر نه.کدام  درست است؟چگونه می توان فهمید؟آیا جهنم مسلمانان و مسیحیان متفاوت است؟و اگر اینگونه است آیا آنها بخاطر خوردن شراب و نداشتن حجاب مجازات نمی شوند و ما می شویم؟جای افرادی مانند: "استیو جابز"یا امثال او که خدمات بسیاری به بشریت کرده و در عین حال ممکن است گناهانی هم داشته باشد(که با معیارهای دین ما شاید خیلی هم بزرگ باشد)در جهنم است یا بهشت؟آیا همه آن چیزهایی که درباره عذابها و وحشت شب اول قبر یا فشار قبر برای گناهکاران می گویند درست است؟مثلاً اینکه پیامبر وقتی دخترش حضرت رقیه(س) توسط عثمان شهید شد از خدا خواست که دخترش را به او ببخشد و فشار قبر به او نرسد.اگر تنها 5 درصد هم احتمال بدهیم که این حرفها درست باشد عقل می گوید که در این دنیا باید چگونه زندگی کنیم؟

آیا جهان دیگر آن چیزی است که در امثال کتاب"در آغوش نور"(بتی جین ایدی)آمده یا چیزی که در کتابهای مذهبی ما از آن سخن رانده شده  است؟

/ 15 نظر / 37 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پارس بانو

سلام. مورد اولی که گفته بودید ( درباره فیلم) متوجه شده بودم. اما مورد دوم نکته قابل تاملی بود.مرسی. درباره نظر میل خودتونه. هرجور مایلید عمل کنید .

افشاری

با سلام واحترام استاد گرانقدر جناب آقای فهمیزی از صمیم قلب با شما همدردی میکنم و مرا در غم خود شریک بدانید .میدانم خیلی دیر شده است بروی گستاخی و بی توجهی نگذارید من از بچه ها و رشته ارتباطات کاملا بدور هستم و هرازگاهی در وبلاک ها خبری دستگیرم میشود که بعضی ها چون غم از دست رفتن مادر گرامی شماواقعا چونان پتکی به فرق میکوبد .غم ازدست دادن عزیزان سختاست .خدایش بیامرزد وبه شما صبردهد . همواره مانا باشید شاگرد همیشگی شما

پژوهشگران

با سلام ما یک تیم پژوهشی دو نفره از دانشگاه های علامه طباطبایی و شاهد هستیم که در مقطع کارشناسی ارشد رواشناسی مشغول به تحصیلیم. برای پژوهش تازه مان به تعدادی از افراد نیاز داریم که وارد سایت پژوهشی ما شوند و در پژوهش ما شرکت نمایند. پژوهش ما مرتبط با بررسی برخی از ویژگی های شخصیتی با توجه به گرایش جنسی افراد است. کافی است برای شرکت در این پژوهش به آدرس سایت ما که در زیر می آید رفته و پرسشنامه ها را تکمیل کنید. قطعا جز با پاسخ گویی شما دوستان انجام این پژوهش میسر نیست و با شرکت خود لطف بزرگی به جامعه علمی و ما خواهید نمود. پیشاپیش از نگارنده وبلاگ بدلیل استفاده از این محل برای اعلان خواست پژوهشی مان بدون توجه به مطالب وبلاگ عذرخواهی می کنیم و اعلام می کنیم از آنجا که این پژوهش با بودجه شخصی انجام می شود هیچ سرمایه ای جهت تبلیغات نداشتیم. از این رو ناگزیر به این کار شدیم. در ضمن ممکن است در وبلاگی از روی فراموشی چند بار این آگهی را درج کرده باشیم. از این بابت هم عذر می خواهیم. آدرس سایت پژوهشی ما عبارتست از: www.ravan-azmoon.otaqak.ir در نهایت باز هم سپاسگزاریم.

سلام وبلاگ خوبي داريد اگر علاقه اي داريد درباره ايران بيشتر بدانيد به وبلاگ من سري بزنيد 7SEA.PERSIANBLOG.IR هفت دريا

زهره

استاد گرامی سلام امیدوارم خوب و سلامت باشید

شادی رفاهی

دلا امشب به مي بايد وضو کرد و هر ناممکني را آرزو کرد عید سعید غدیرخم بر شما مبارک

خادمی

استاد قند و شکر .... نکند فراموشمان کنی،ما فراموشت نمی کنیم به یاد استاد حسین قندی

خادمی

استاد خوبم حرفت روز قبول دارم و این اواخر فهمیده بودم .. استاد قندی غمی داشت به اندازه تمام بزرگان دنیا....

202

سلام وقت بخیر 202 هستم حسب دعوتی که فرمودید خدمت رسیدم درباره مرگ پیشنهاد میکنم کتاب ـ« زندگی پس از مرگ » جی پی واسوانی رو مطالعه بفرمائید. انتشارات کلک هنر

pamid

مرگ قشنگترین واژه ای برای انسانه .اگه انسان ها درک میکردن مرگ تنها راه رسیدن به معبود و فرار از این دنیای مادی و مردم مکار ه همیشه ارزوی مرگ میکردن . من که عاشق مرگم دوست دارم از این مردم حیوان صفت زودتر دور شم . میگن وقتی نوزادی متولد میشه گریه میکنه چون از دنیایی که بهش عادت کرده بوده جداش میکنن واون وارد دنیای حال میشه واز ترس این دنیا گریه میکنه. بعد انقدر به این دنیا وابسته باشه که دوست نداره از این دنیا بره.من همیشه آرزو دارم مثل آرتمیس باشم زنی در لباس مردان قدرتمند که دریا سالاری نمونه بود . انسان تا زندست باید توی این دنیا بجنگه و لحظه ای هم آرامش نداره.داستان های بالا رو که میخوندم علاقه بیش از حد نویسنده به مادرش رو درک کردم منم واقعا عاشق مادرم هستم و لحظه ای طاقت دوری از مادرم رو ندارم.من غیر از مادرم هیچ کسی رو ندارم .به خاطر همین از نبودش میمیرم.