خانم تسلیمی چرا؟!

خانم تسلیمی چرا؟

فیلم "خانه جهنم"(2002) سوسن تسلیمی  که در سوئد ساخته شده ،داستان زندگی یک خانواده مهاجر ایرانی  به نام" سربندی" درسوئد است که به بهانه عروسی دخترشان (گیتا) به بررسی وضعیت زندگی آنها می پردازد.مهمترین و برجسته ترین نکته  فیلم به نظرمن این بود که تمام افراد این خانواده به لحاظ اخلاقی مشکل داشتند وهیچکدام آدمهای سالمی نبودند.دختر بزرگ خانواده(مینو)که برای تحصیل به آمریکا رفته بود در کلوپهای شبانه آنجا به استریپ تیز مشغول  بود و از مردی حامله شده بود که مجبور شد بچه اش را بیندازد.گیتا که در تدارک برگزاری مراسم عروسی او بودند پیش از ازدواج با پسر مورد علاقه اش سکس کامل داشت.مادر خانواده به جای همسرش با تعمیر کار منزلشان رابطه جنسی دارد.مرد خانواده که در ابتدا فرد بسیار سالم و زحمتکشی به نظر می رسید بعداً متوجه می شویم که چشمش دنبال زن همسایه است و با دوربین خانه اورا نگاه می کند. پسر کوچک خانواده هم که 13،14 سال بیشتر نداردپنهانی سیگار می کشد،با دوستش عکسهای سکسی می بیند و حتی بدون هیچ ناراحتی شاهد رابطه جنسی پنهانی مادرش با تعمیرکار منزلشان است.تنها فرد سالم به لحاظ جنسی مادر بزرگ است که طبیعتاً او هم سن و سال بالایش اجازه چنین امری را نمی دهد اما در عوض بسیار نق زن،غرغرو وفضول است.مثلاً در صحنه ای می خواهد از سوراخ کلید اتاق خواب پسرش رابطه جنسی او و همسرش را ببیند که با ممانعت مینو مواجه می شود بعلاوه بسیار بددهن است ودر چند صحنه الفاظ بسیار رکیکی از دهنش خارج می شود که تصور نمی کنم تا حالا در هیچ فیلم ایرانی (چه درداخل و چه در خارج از کشور) سابقه داشته بوده است.واقعاً برای من جای سؤال بود که هنرمند برجسته ای چون سوسن تسلیمی چرا باید چنین تصویر سیاهی از هموطنانش نشان دهد.آیا این تصویر واقعی تمام ایرانیانی است که درخارج از کشورزندگی می کنند؟! یادم است حدود سه سال پیش  در مقاله ای خواندم که مطابق پژوهشی، ایرانیان بالاترین میانگین در آمدی رابین کلیه اقلیتهای جامعه امریکا و نیز بالاترین میانگین سطح تحصیلات رادر تمام این کشور(چه بین اقلیتها وچه بین خودآمریکاییها)دارند.امروزه بسیاری از ایرانیان در زمینه های مختلف(دانش،هنر،سیاست،تجارت و....) افراد برجسته ای در کشورهای گوناگون دنیا هستند(نمونه اش خودخانم تسلیمی) بعلاوه یکی از مللی که به گواه تاریخ همیشه اهمیت خیلی زیادی برای فرهنگشان قائل بودند ایرانیها هستند.حتی امروزه هم بسیاری از خانواده های ایرانی که در اروپا و آمریکا زندگی می کنند حساسیت زیادی نسبت به یادگیری زبان فارسی توسط فرزندانشان(که بعضاً آنجا به دنیا آمدند) و نیز زنده نگهداشتن آیینهای ملی باستانی خود دارند.ما وهیچ ملت دیگری در دنیا بی عیب و نقص نیستیم اما آیا واقعا کشورهای دیگر هم در نمایش نقاط ضعف فرهنگیشان اینگونه افراط می کنند؟

/ 100 نظر / 108 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کورش

متاسفانه کم نیستند افرادی که فکر می کنند چون بنا به تصور آن ها دنیا و خصوصا" غربی ها مدام در حال توطئه علیه ایران و ایرانی و فرهنگ ما هستند(!) پس هیچکس دیگر حق ندارد مشکلات و نارسایی های فرهنگی و اخلاقی خودمان را به تصویر بکشد یا از آن صحبتی بکند !! باید بگویم در همان فرهنگ سازی غربی ها چه بسیار هست انتقاد های کوبنده و بیرحمانه که درباره فرهنگ و سیاست و جامعه خودشان اما ما متاسفانه با ترس و لرز دودستی به تاریخ باستانی مان چسبیده ایم ...

کورش

دوست عزیز و بی نام !! من از همه این مسایل که گفتید به خوبی آگاهی دارم اما این مسایل که گفتید چه ارتباطی به فیلم مورد نظر دارد نمی دانم !!! مطمئنا" تمام واقعیاتی که شما مطرح کردید در ایران وجود دارد چه بسا بسیار شدیدتر اما چه ربطی دارد به اینکه ما بخواهیم اینگونه مسایل انسانی و اخلاقی را از دید یک فیلمساز مهاجر ببینیم یا نبینیم ؟!!! متوجه استدلال شما نمی شوم ! اگر این مسایل در ایران وجود دارند پس دیگر کسی حق ندارد درباره آن ها فیلم بسازد ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

کورش

اگر ملت و تمدن خودمان را تافته جدابافته ندانیم و متوجه باشیم که ایرانیان هم با همه تاریخ و فرهنگشان انسان هایی هستند با مجموعه خصوصیات مثبت و منفی آنگاه انتقاد از خودمان را مانند تمامی کشورهای دیگر امکانپذیر و مفید می دانیم...

پرشین

سلام اولاً عنوان فیلم خانه جهنم نیست. عنوان فیلم یک اصطلاح است به معنی "شیر تو شیر". All Hell Let Loose بعد هم به نظر من ما ایرانی ها هم مثل همه مردم دنیا هم خوب داریم هم بد. اما هرگاه کسی روی بد ما رو به تصویر می کشه به همه مون بر می خوره.

کورش

نمی دونم منظور شما از روی "بد" چیه ؟!! اگر ما اینقدر مردمان خوب و نورانی هستیم که اصلا" نباید روی بدی داشته باشیم !! چون شما فرمودید "روی بد ما" عرض کردم. اگر هم کسی درباره تعصبات و مشکلات عده ای انسان ایرانی در سوئد ( و نه همه ایرانیان !!)فیلم می سازد مسلما" به پاره ای از مشکلات و زشتی ها می پردازد نه همه آن! کجای این فیلم گفته همه ایرانی ها یک چنین افراد معمولی با خصایص و ناملایمات مشترک بین همه انسان ها هستند ؟!!!!!!!!

کورش

من برای تحلیل بهتر بازهم فیلم خانم تسلیمی را دیدم. منصفانه بگم: این فیلم به هیچ وجه عمدا" یا سهوا" قصد توهین یا تحقیر ملت و تمدن ایرانی را ندارد!! بلکه تنها و تنها درباره یک و فقط یک خانواده مهاجر ایرانی است که از عدم تطبیق تعصبات یا غیرت های پدر خانواده و برخی نگرش های سنتی او و مادرش با محیط اجتماعی و فرهنگی سوئد رنج می برند. شخصیت های فیلم نه تنها افرادی شرور و بدذات نیستند بلکه افرادی بسیار عادی با اشتباهات و مشکلات رفتاری هستند که نمونه آن در افراد سایر ملل از جمله خود ایرانی ها به فراوانی یافت می شود. اما مشکلات و خطاهای آن ها مسلما" شامل همگی افراد یک ملت یا تمام ایرانیان مهاجر به خارج نیست.

فرزاد

دوست خوبم آقاي كوروش نجابت و شرافت در همه جاي دنيا چيزي پسنديده اي است من نميفهم چرا برخي از ايرانيان تا پايشان به غربت ميرسد اولين كارشان لجن مال كردن همه چيز است بابا برخي چيزها متعلق به يك فرهنگ خاص نيست

کورش

دوست عزیز آقا فرزاد گل مشکل بزرگ اینست که در داخل ایران همه مشکلات و مسایل پنهانی است اما متاسفانه در هیچ فیلمی هم به آن پرداخته نمی شود. وقتی نتوانی به هیچ مساله ای بپردازی و راجع آن صحبت کنی دلیل بر آن نیست که چنین مسایلی اصلا" وجود ندارند. بلکه ما یا اجازه نداریم درباره آن صحبت کنیم و یا شجاعت پرداختن به مسایل پنهان خودمان را نداریم... در ضمن یادمان باشد خیلی ساده است اگر کسی در یک فیلم به مشکلات اخلاقی و انسانی می پردازد بدین معنی نیست که به آن کارها اعتقاد دارد !!!!!!!!! متاسفانه در این کشور به دلایل گوناگون امکان پرداختن به لایه های گوناگون و پنهانی زندگی انسان ها وجود ندارد به همین دلیل است که سینمای ایران همواره در سطح حرکت می کند ...

حسین

سلام/فهمیزی جان وبلاگ جالبی داری. ازاینکه موشکافانه مسائل را برسی می کنی تبریک میگم. اما در خصوص فیلم خانم تسلیمی قدری کم لطفی (امان گیم بی انصافی شوما چی گید؟) می کنی. مسئله ی مهاجرت یک مشکل جهانی است و همه ی کشورها دچار آن می با شند.(یک نمونه در وب خودت وجود دارد "عروس هفت افغانی")فیلم دارای دیدگاه جالب یک فیلمساز زن از نوع ایرانی است به نظر بنده دوباره با عینک جدید بای دید.

فیروزه عسکری

سلام. مطلب شما را خواندم. من هم با شما موافقم. موفق باشید. در مورد تقاضای شما باید حتما با مدیر سایت تماس بگیرید.